Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı her davanın spesifik özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte anlaşmalı boşanma davası Türk hukuk sistemimizdeki en kısa dava türlerinden biridir. Taraflar boşanma sürecinin çok daha az yıpratıcı geçmesi açısından anlaşmalı boşanma davası sürecini tercih etmektedirler. Bu şekilde hem varsa çocuklar daha az etkilenmekte hem de taraflar maddi ve manevi olarak daha az yıpranmaktadırlar. Her ne kadar anlaşmalı boşanma davası kısa sürse de süre, davanın hangi ildeki mahkemede görüldüğüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin büyükşehirde bulunan mahkemelerde iş yoğunluğu fazla olduğundan bir nebze uzayabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanmak isteyen taraflar öncelikle boşanmanın tüm sonuçları hakkında net bir şekilde uzlaşı sağmak durumundadırlar. Bu uzlaşı sağlanmadığı veya dava açıldığında sağlanıp duruşmada taraflar uzlaşıya uygun irade beyanında bulunmadıkları takdirde anlaşmalı boşanma davasında boşanmaya ilişkin karar verilmeyecektir. Öncelikle müşterek çocuk varsa çocuğun velayetinin kimde kalacağının belirlenmesi gerekmektedir. Zira duruşma sırasında velayetin kimde kalacağı hususunda uzlaşılamamışsa mahkeme anlaşmalı boşanma davası neticesinde tarafların boşanmalarına karar vermeyecektir. Anlaşmalı boşanma davası öncesi taraflar ödenecek tazminat hususunda da uzlaşmaları gerekmektedir. Tazminat ödenmeyecek ise de tarafların tazminat etmedikleri hususunun anlaşmalı boşanma davası protokolüne eklenmesi gerekmektedir. Yine taraflar anlaşmalı boşanma davası öncesi nafaka hususunda da anlaşmış olmaları ve bedeli protokole yazmaları gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlamakla birlikte taraflar en az bir yıldır evli ise anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Zira bir yıldan az süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açmak mümkün değildir.

Anlaşmalı boşanma davası şartlarının tümünü sağlayan taraflar işbu davayı açabilirler. Anlaşmalı boşanma davası tarafların bulunduğu aile mahkemesinde, aile mahkemesi yok ise asliye hukuk mahkemesinde açılır. Dava süresini davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğu belirlemekle birlikte bir günde aldığımız boşanma kararları da bulunmaktadır. Taraflar çok daha kısa sürede kararın verilmesini gerektirecek deliler bulunması halinde mahkemeye sunarak duruşma günün erkene alınmasına bu şekilde kararın erken verilmesini sağlayabiliriler. Örnek vermek gerekirse eşlerden birinin acilen yurtdışına gitmesi gerektiğini uçak biletleri vs. belgelerle mahkemeye delillendirmesi halinde kararlar çok daha erken verilebilmektedir. Genellikle anlaşmalı boşanma davaları bir ay ile iki ay arasında neticelendirilmekle birlikte çok daha kısa sürede kararlar alınabildiğini hatırlatırız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresini Ne Belirler?

Anlaşmalı boşanmalarda açılacak olan davanın süresi belirleyen bir takım hususlar vardır. Bunlar davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğu, dava için tarafların uzman bir boşanma avukatı ile hareket etmeleri, boşanma için gerekli prosedürleri doğru izlemeleri…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanmalarda en önemli hususlarda birisi davanın taraflar açısından bir avukat ile görülmesini sağlamaları olacaktır. Bu bağlamda boşanma avukatı her iki tarafında boşanma sürecinde olası hak kayıplarını engelleyeceği gibi dava süresini de doğrudan etkilemektedir. Boşanma avukatı ile dava açmak, hukuki altyapının doğru kurulması ve sürecin hızlı ilerlemesi açısından taraflara avantaj sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir