İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Feshi

Boşanma davası süreci tarafların hem maddi hem de manevi açıdan yıpranmalarına neden olan zorlu bir süreçtir. Anlaşmalı boşanma davası hem daha kısa sürmesi hem de maddi ve manevi açıdan daha az zararla atlatılması nedeniyle sürecin zorluğu minimum şekilde yansımaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları

Türk Medeni Kanunumuz Anlaşmalı Boşanma Davası açabilmek için birden fazla şartı bir arada aramaktadır. Bu şartlar;

  • Anlaşmalı boşanma davası açan taraflar en az bir yıl süre evli kalmış olmalıdırlar.

  • Anlaşmalı boşanma davası açan taraflar boşanmanın sonuçları hususunda her konuda uzlaşma sağlamış olmalıdırlar. Yani mal paylaşımı, velayet vs. hususlarda taraflar uzlaşı sağlamış olmalıdırlar. Bu uzlaşının yazılı bir protokolle yapılması davanın en hızlı şekilde sonuçlanarak tarafların boşanmalarını sağlayacaktır.

  • Protokolde uzlaşılan her hususun mahkemece kabul edileceğinin garantisi elbette ki bulunmamaktadır. Örneğin çocuğun velayeti hususunda hakim gerekli değişikliği yapabilir. Ancak taraflar bu değişiklik hususunda uzlaşı sağlarlarsa boşanma gerçekleşebilir.

  • Anlaşmalı boşanma davası tarafları duruşma gününde mahkeme huzurunda hazır bulunmak zorundadır. Her ne kadar taraflar bir avukat ile temsil edilseler de mahkeme bu kararı özgür iradeleri ile verip vermedikleri açısından tarafların beyanını almaktadır. Duruşma gününde taraflardan birinin dahi bulunmaması halinde mahkeme duruşmayı ileriki bir tarihe erteleyecektir.

Bu şartların birlikte bulunması halinde evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı kabul edilir Bu nedenle Aile Mahkemesi tarafların boşanmalarına karar verir.

Anlaşmalı boşanma davası neticesinde boşanmak için nafaka hususunda kesin bir uzlaşıya varılmış olması gereklidir. Zira bedel konusunda uzlaşılmazsa veya hiçbir bedel ödenmeyecek ise de bu durumun protokole açık ve net bir şekilde yazılmaması halinde anlaşmalı boşanma davası neticesinde boşanmaya karar verilemez.

Müşterek çocuğun varlığı halinde de çocuğun taraflardan hangisinde kalacağının belirlenmesi ve protokole yazılması gerekmektedir. Tecrübelerimiz göstermektedir ki genellikle taraflar velayet konusunda uzlaşmazlığa düşmekte ve anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davasına dönüşebilmektedir. Tarafların bu süreçte kendilerinden çok çocuğu düşünmeleri ve küçüğün menfaatine göre hareket etmelerini tavsiye ediyoruz.

Anlaşmalı boşanma davası sonunda tazminat ödenecek ise tarafların tazminat bedeli konusunda da uzlaşarak protokole tazminat bedelini veya tarafların tazminat talep etmediği hususunu açıkça belirtmeleri gerekmektedir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Tanıma Tenfiz Davası

2 thoughts on “Anlaşmalı Boşanma Davası

  1. Anlaşmalı boşanmak istiyorum ancak çocuğumun velayetini de almak istiyorum. Anlaşmalı boşanma protokolüne çocuğun velayetinin bana ait olacağını yazabilir miyiz? Bir de anlaşmalı boşanma davası bir haftada biter mi?

    1. Anlaşmalı boşanma davası açılmadan önce düzenlenecek anlaşmalı boşanma protokolüne çocuğun velayetinin hangi tarafta kalacağı kesinlikle yazılmalıdır. Çocuğun velayeti konusunda anlaşma olmaması halinde mahkeme anlaşmalı boşanmaya hükmetmez. Anlaşmalı boşanma davası açıldığı mahkemenin yoğunluğuna göre bir-iki günde sona erebileceği gibi genellikle en fazla bir hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir