boşanma davası ücreti

Boşanma aşamasında taraflar açısından merak edilen hususlardan birisi de boşanma davası ücreti, boşanma maliyeti ve boşanma avukatı ücreti olmaktadır. Boşanma masraflarını belirleyen temel husus davanın nasıl yürütüleceği ve boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası yargılama süreci olarak birbirinden farklı olup açılacak olan boşanma davasının türü yargılama giderlerini ve avukatlık ücretlerini değiştirmektedir.

Boşanma Davası Ücreti 2019 Ne Kadar Tutar?

Boşanma sürecinde eşlerin boşanmanın maddi ve manevi tüm hususlarında uzlaşmış olmaları durumunda açılacak olan dava anlaşmalı boşanma davası olacaktır. (anlaşmalı boşanma şartları) Eşler boşanma konusunda ya da boşanmanın sonuçları konusunda (nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat) uzlaşma sağlayamazlar ise çekişmeli boşanma davası açılır. Çekişmeli boşanma davaları ile anlaşmalı boşanma davaları gerek süre olarak gerekse de yargılama süreci olarak birbirinden farklıdır. O nedenle boşanma davası ücreti ne kadar tutar diye merak eden kişiler için öncelikle hangi dava türünün açılacağının bilinmesi gerekir.

Boşanma davası ücreti 2019 yılı için İstanbul barosu tavsiye niteliğinde avukatlık ücretleri anlaşmalı boşanma davası ücreti 5200 TL çekişmeli boşanma ücreti 7500 TL çekişmeli ve maddi, manevi tazminat istemli boşanma davalarında ise 7500 TL’den az olmamak kaydıyla dava değerinin %15’i şeklindedir. Bu verilen boşanma davası ücretleri her yıl Baronun açıkladığı tavsiye niteliğinde olan ücretler olup avukatlar açısından farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle boşanma davası ücreti 2019 hakkında iletişime geçerek anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davası ücreti için sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Anlaşmalı Boşanma Davası

anlaşmalı boşanma davası ücreti

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti 2019

Anlaşmalı boşanma davaları yukarıda da belirttiğimiz gibi çekişmeli boşanmalardan yargılama süreci olarak daha kısa ve daha kolay olması nedeniyle anlaşmalı boşanma ücreti çekişmeli boşanmalar ile kıyaslandığında daha az maliyetli olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında eşler nafaka, tazminat, mal paylaşımı ve velayet gibi hususların tamamında uzlaştıklarından yargılama süreci daha hızlı sonuçlanmaktadır. Bu durum anlaşmalı boşanma masrafları açısından daha az maliyetin ortaya çıkmasını sağlar.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

anlaşmalı boşanma davası ücreti

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti 2019

Çekişmeli boşanma davaları süre olarak anlaşmalı boşanma davalarından daha uzundur. Bu süreçte tarafların boşanma sebeplerini sunmaları, bu sebeplerin ispatı ya da çürütülmesi, bilirkişi ve tanık beyanları… gibi yargılama içerisinde bir çok unsuru barındırdığından daha karmaşık ve uzun bir süreç olmaktadır. Bu açıdan çekişmeli boşanma davası maliyeti de daha fazla olmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında ücreti belirleyen farklı unsurlar olması nedeniyle davaya göre maliyet de değişiklik gösterecektir.

Çekişmeli Boşanma davası ücretini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Boşanma Davası Masrafları 2019

Boşanmalarda dava masrafları içerisinde boşanma için gerekli belgelerin hazırlanması, yargılama içerisinde ödenecek harçlar ve diğer giderler, boşanma avukatı ücretleri gibi farklı kalemler bulunur. Boşanma davası dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması, boşanma davası sürecinde yapılacak tebligatlar, bilirkişi ücretleri, mahkeme masrafları, avukatlık ücreti… pek çok husus boşanma davası masraflarını belirler.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Boşanmada Mal Paylaşımı

boşanma avukatı ücreti

Boşanma Davası Avukatlık Ücreti 2019

Yukarı İstanbul Barosunun belirlemiş olduğu tavsiye niteliğindeki boşanma davası avukatlık ücreti 2019 fiyatlarına değinmiştik. Her ilde bulunan barolar tavsiye niteliğinde ücretler belirtmektedir. Davanın açılacağı ilde yer alan baroların internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Tabi ki bu ücretler söylendiği gibi tavsiye niteliğinde olup her avukat ücret tarifesini kendisi belirlemeyebilmektedir. Bu yüzden boşanma davası avukatlık ücreti hakkında en doğru bilgi birlikte süreci yürütmek isteyeceğiniz avukat ile öğrenilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir