iddet müddeti kaldırma davası

İddet müddeti, boşanma sonrası kadının bekleme süresi diğer bir ifade ile boşanan kadının tekrar evlenebilmek için beklemesi gereken süre olarak ifade edilmektedir.Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma gerçekleştikten sonra kadın tekrar evlenebilmek için iddet müddeti beklemesi gerekir. Boşanma sonrası bekleme süresi Medeni Kanunun 132. maddesinde düzenlenmiş olup söz konusu madde uyarınca kadın boşandıktan sonra yeniden evlenebilmek için 300 gün beklemek zorundadır.

İddet Müddeti Nedir?

Boşanma sonrası kadının tekrar evlilik yapabilmesi için beklediği süre iddet müddeti olarak bilinir. Kadının tekrar evlenebilmesi için gerekli olan bekleme süresi kanun tarafından 300 gün olarak düzenlenmiş olup buradaki mantık, boşanma sürecinde kadının olası bir gebeliği (hamileliği) durumunda doğacak çocuğun soybağının belirlenmesidir. Fakat gelişen tıp teknolojisi sayesinde artık kadının hamile olup olmadığı yapılacak testlerle bilinebildiğinden dolayı günümüzde iddet müddeti beklemeden tekrar evlilik yapılması söz konusu olabilmektedir. Peki iddet müddetinin dolması beklenmeden nasıl evlilik yapılabilir? Bu noktada boşanan kadının tekrar evlenebilmesi ancak iddet müddeti kaldırma davası diğer adıyla boşanma sonrası bekleme süresinin kaldırılması davası ile gerçekleşebilir.

İddet Müddeti Kaldırma Davası

Boşanma davası kesinleştikten sonra, yasal olarak evlilik biter. Bu aşamada kadının tekrar evlenebilmesi için kanunun belirlemiş olduğu 300 günlük süreyi doldurması gerekir. Bu 300 günlük süreyi beklemeden evlilik yapmak isteyen kişiler için iddet müddeti kaldırma davası açılması gerekmektedir. İddet müddetinin kaldırılması için dava açılması şarttır. Tıptı boşanma davalarında olduğu gibi iddet müddeti davası için de görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri olmaktadır. Boşanma sonrası yeniden evlenmek isteyip, iddet müddetini beklemek istemeyen kadının bu bağlamda ikamet ettiği yerde bulunan Aile Mahkemesine iddet müddetinin kaldırılmasına ilişkin bir dilekçeyle başvuru yapması gerekir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Velayet Değiştirme Davası

iddet müddeti dava dilekçesi

İddet Müddeti Kaldırma Dava Dilekçesi

İddet müddetinin kaldırılmasına ilişkin açılacak olan davalarda hukuki yönden doğru hazırlanmış bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. Dava dilekçesi içerisinde davacının talebi doğrultusunda 300 günlük bekleme süresinin kaldırılmasına yönelik hukuki altyapısının doğru kurulduğu bir dilekçe ile davanın açılması, iddet müddeti kaldırma süreci içerisinde doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesine olanak sağlar. O nedenle iddet müddeti davası açarken mutlaka uzman bir avukattan destek alınması önerilir.

boşanma sonrası beklenmesi gereken süre

Boşanma Sonrası Kadının Beklemesi Gereken Süre Ne Kadardır?

Türk Medeni Kanunu 132. Maddesinde düzenlenen iddet süresi 300 gündür. Boşanan kadın tekrar bir evlilik yapmak isterse bu süreyi beklemeli veya süreyi beklememek adına iddet müddeti davası açmalıdır. Boşanma sürecinde kadının hamile olması durumunda gebeliğin sonra ermesiyle iddet müddeti ortadan kalkar. Yani boşanma davası sonuçlandığında gebe olan kadın doğumdan sonra evlilik yapabilir. Gebelik sonrası dünyaya gelen bebeğin babası eski eş olmaktadır.

Boşanma Sonrası Hamile Kalma ve İddet Müddeti

Boşanma gerçekleştikten sonra veya boşanma sürecinde kadının hamile olduğu durumlarda, doğan bebeğin babası, biyolojik bağ olsun olmasın eski eştir. Eğer biyolojik bir bağ yok ise çocuk doğduktan sonra soybağının belirlenmesi davası açılması gerekmektedir. Aksi halde doğan bebek eski eşin yasal çocuğu durumunda olacaktır. Kanuna göre boşanmanın gerçekleşmesinden itibaren 300 gün içerisinde doğan bebeğin babası, boşanılan kişi yani eski eştir.

iddet süresi içinde hamile kalma

İddet Süresinde Hamile Kalma

Boşanma gerçekleştikten sonra hayatına devam eden kadın, kimi zaman iddet müddeti süresi içerisinde hamile kalabilmektedir. Bu durumda doğacak olan çocuğun babası eski eştir. Kanunen bu gebelik sürecinde yapılabilecek bir şey yoktur. Ancak doğum gerçekleştikten sonra soybağının asıl baba ile kurulabilmesi adına dava açılması gerekmektedir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Sonrası Kadın Neden 300 Gün Bekler?

İddet müddeti hakkında sıklıkla merak edilen konulardan birisi neden sadece kadının boşanma sonrası yeniden evlenemediği, erkekler için boşanma sonrası tekrar evlilik için bir şartın olmaması gibi durumlardır. İddet müddetinin amacı boşanma sonrasında olası bir gebelikte doğacak olan çocuğun soybağının belirlenebilmesi ve çocuğun bu anlamda korunmasıdır. O nedenle boşanma sürecinde kadının hamile olması veya boşanma sonrasında doğacak olan çocuğun babasının belirlenmesi için kadın 300 gün beklemek zorundadır.

Boşandıktan Sonrası 300 Gün Beklemek Zorunda Mıyım?

Hayır, kadının hamile olmadığı durumlarda 300 gün beklenmesi zorunlu değildir. Beklemek istemediği durumda, iddet müddetinin kaldırılması davası açarak yeniden evlilik yapabilir. Bu davada temel husus kadının hamile olmadığının kanıtlanmasıdır. Dava sürecinde hakim kadından hamile olmadığına dair sağlık kuruluşlarından resmi belge ile kanıtlar istemektedir.

İddet Müddetinin Kaldırılması Davası Nerede Açılır?

Boşanma sonrası beklemek istemiyorum diyen ve yeniden evlenme planı olan kişiler için açacakları iddet müddetinin kaldırılması davasında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Kadın resmi ikamet adresinin bulunduğu yer mahkemesine iddet müddeti dilekçesi ile başvuru yapabilir. Fakat bu süreçte hak kaybı yaşamamak ve davayı en kısa sürede sonuçlandırmak adına bir avukat ile hareket etmesi önerilir.

İddet Müddeti Davası Ne Kadar Sürer?

İddet müddetine ilişkin açılacak olan davalar davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğuna ve dava için gerekli belgelerin sağlık kuruluşlarından alınmasına bağlı olarak 1 hafta ile 1 ay arasında bir sürede sonuçlandırılmaktadır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  İsim Değiştirme Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir