Velayet değiştirme davası

Boşanma davalarında en sık uzlaşmazlığa düşülen hususlardan birisi çocukların velayeti konusunda yaşanmaktadır. Her iki eş de boşanma neticesinde çocuklarından ayrılmak istemeyebilir fakat hakim çocuğun menfaati doğrultusunda velayeti eşlerden birisine vermektedir. Burada bilinmesi gerekir ki velayet kesin bir hüküm olmamakla birlikte farklılaşan koşullar çerçevesinde değiştirilebilmektedir. Bunun için velayet değiştirme davası açılması gerekir.

Velayet Değiştirme Davası Nedir?

Boşanma davasında hakim çocuğun yaşayacağı ortam, çocuğa sağlanacak eğitim, çocuğun sağlığı… gibi pek çok kritere bağlı olarak çocuğun velayetini anneye ya da babaya verir. Bu durum çocuğun menfaatleri doğrultusunda olup kimi zaman hayat koşullarında oluşan değişiklikler neticesinde çocuğun diğer ebeveyn ile yaşamasının çocuk açısından daha avantajlı olacağı hususlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda çocuğun velayetini almak adına velayet değiştirme davası açılabilir. Velayet değişikliği davası boşanma sonrası velayeti alan kişiden çocuğun velayetinin alınması olarak nitelendirilebilir.

velayet değişikliği nasıl yapılır

Velayet Değişikliği Nasıl Yapılır?

Velayet değiştirebilmek için esas unsur çocuğun menfaatidir. Çocuğa sağlanacak daha iyi bir eğitim, daha iyi bir yaşama ortamı, daha iyi sağlık koşulları… gibi durumlar velayet değişikliği yapılabilmesi için önem arzeder. Boşanma davaları neticesinde çocuğun velayetinin anneye veya babaya verilmiş olması, kesin hüküm değildir. Kimi zaman hayat koşullarında değişiklik olabilmektedir. Örneğin daha önce birtakım koşulların olmaması sebebiyle velayeti alamayan kişi, sonrasında çocuğa daha iyi bir yaşam sunabileceğini öne sürerek velayet değiştirme davası açabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Boşanma Davası Süreci

Boşanma Sonrası Velayet Değiştirme Davası

Boşanma davası sonuçlandıktan sonra çocuğa daha iyi bir hayat sunabileceği konusunda somut deliller ortaya koyabilecek kişi, çocuğun velayetini alma adına velayet değişikliği davası açabilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere velayet değişikliği için temel kriter çocuğun menfaatleri olup açılacak olan davada davacının çocuğa daha iyi yaşam koşulları sunabileceği yönünde hakim kanaati oluşturması gerekir. Daha iyi bir yaşam koşulu yalnızca maddi olanaklar temelinde olmayıp, çocuğun büyüyeceği ortam, çocuğa sağlanacak şefkat… gibi manevi durumları da içermektedir.

velayet değiştirme avukatı

Velayet Davası Avukatı

Açılacak olan velayet davası içerisinde değişikliğe ilişkin hakim kanaati oluşturulabilmesi için doğru bir süreç yönetimi yapılması gerekir. Bu noktada velayet değişikliği için hukuki bilgi ve deneyim elzem olabilmektedir. Velayet değişikliği davası içerisinde velayetin değiştirilmesi kararı alınabilmesi, hakimin çocuğun menfaatlerini gözeterek velayeti diğer ebeveyne verilmesi kanaati ile mümkündür. Dava sürecinde velayet değiştirme avukatı tarafından profesyonel destek alınması velayeti almanız adına size mutlak fayda sağlayacak hususlardan birisidir.

Velayet ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Velayet çocuğun menfaatleri ile ilintili bir durum olup, gerek boşanma davasında gerekse de boşanma sonrası velayete ilişkin talepte bulunabilirsiniz. Fakat hakim kanaati velayeti belirleyeceğinden bu süreci hukuki anlamda doğru yürütmeniz gerekecektir.
Velayet değişikliği ile ilgili dava her zaman açılabilir. Anlaşmalı boşanma protokolünde tarafların çocuğun velayeti hususunda uzlaşmış olmaları kesin hüküm olmamaktadır. Yani taraflardan herhangi biri boşanmadan sonra değişen koşulları sebep göstererek velayet davası açabilir.
Toplumda "velayet her zaman anneye verilir" şeklinde yanlış bir algı var. Velayet kararı verilirken hakim çocuğun menfaatlerini gözetir. Yani hangi ebeveyn ile yaşamak çocuk için daha faydalı ise hakim velayet kararını o yönde kullanır.
Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Nafaka Nedir Nafaka Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir