Bilişim Avukatı

Bilişim suçları kapsamında yer alan hukuki itilafların çözümü noktasında uzman olan, bilişim ve internet hukuku alanında deneyimi ile hizmet veren kişiler bilişim avukatı olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde internet, bilgisayar ve akıllı telefonların hayatımızın içerisinde daha fazla yer edinmesi, bir takım hukuki sorunların bilişim araçları vasıtasıyla gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda bilişim ve internet hukuku, bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış ve bilişim suçlarının kapsamı ve çözümü farklı bir uzmanlık gerektiren bir hukuk dalı olarak kabul edilmiştir.

Bilgi ve iletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde hepimiz bir şekilde bilişim sistemlerini kullanarak gündelik işlerimizi halletmenin yanı sıra interneti düzenli olarak kullanmaktayız. Bu bağlamda hayatımızın içerisine teknolojinin bu denli girmiş olması suç kapsamında yer alan kimi eylemlerin teknoloji vasıtasıyla yani internet ve bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenmesini olanaklı kılmıştır. Bilişim hukuku diye adlandırılan kavram geleneksel suçların günümüzde işleniş şekilleri bakımından farklılaşmasının doğurduğu hukuki itilafların çözümünü gerektirmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Henüz yeni bir alan olması nedeniyle bilişim ve internet hukuku alanında deneyim sahibi olan profesyonel bir avukatla söz konusu hukuki itilafların çözüm yollarının aranması, itilafın tarafları açısından hak kaybı yaşanmasını önleyecektir.

 

Bilişim Suçları Avukatı
Bilişim Suçları Avukatı

Bilişim sistemleri her geçen gün daha fazla hayatımızın içerisinde yer almaktadır. Bu durumda hukuki itilaflar internet üzerinden veya bilişim sistemleri vasıtasıyla gerçekleştiğinde bilişim suçları kapsamında yer alıp Bilişim ve İnternet Hukuku’na göre değerlendirilmektedir. Teknolojinin bu denli hayatımızın içerisinde olması bir çok suçun bilişim suçları kapsamında yer alması sonucunu doğurmuştur. İnternet bankacılığı dolandırıcılığı, sosyal medya siteleri üzerinden hakaret, tehdit, kişisel verilerin internet üzerinden izinsiz olarak paylaşılması, bilişim sistemlerine hukuka aykırı olarak girme, internet üzerinden şantaj, özel hayatın gizliliğinin internet üzerinden ihlal edilmesi… gibi pek çok eylem bilişim suçları kapsamında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bilişim suçları avukatı, bilişim ve internet hukuku alanındaki deneyimi ve bilgisi sayesinde müvekkillerinin yaşadığı hukuki itilafın çözümünü sağlamaktadır.

 

Bilişim Avukatı Ne Yapar?

Bilişim suçları kapsamında yer alan eylemlerin ve bu eylemlerin doğuracağı hukuki sonuçların etkili bir şekilde çözümü ancak bilişim ve internet hukuku alanında bilgi sahibi olunması ile gerçekleşebilir. Bilişim avukatı bu noktada bilgi ve deneyimi ile hukuki sürecin etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamanın yanı sıra süreç sonunda yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçebilmektedir.  İnternet ve bilişim hukuku teknolojinin her geçen gün daha fazla hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bir hukuk dalı olup bilişim avukatı da bu durumdan kaynaklanan hukuki uyuşmazlıkların çözümünü sağlamaktadır.

Bilişim Avukatı İstanbul

İstanbul’da faaliyet gösteren hukuk büromuz bilişim suçları kanunu ve internet hukuku alanında deneyimli bilişim suçları avukatı kadrosu ile müvekkillerine hizmet vermektedir. Bilişim suçları kapsamında yer alan hukuki itilaflarınızın çözümüne ilişkin profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir