araç değer kaybı

Araç değer kaybı, bir trafik kazası sebebiyle aracınızda oluşan hasarın, aracınızın 2. el piyasa değerinde oluşturduğu maddi zararı ifade etmektedir. Yani trafik kazası sonucu aracın değerinin düşmesi araç değer kaybı olarak adlandırılır. Her ne kadar kaza sonrası sigorta kazaya ilişkin zararınızı karşılasa da, aracın kazalı oluşu sebebiyle ikinci el değerinde bu kazadan kaynaklı bir maddi kayba uğrarsınız.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Günümüzde her gün binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar ölümlü veya yaralanmalı trafik kazası olabileceği gibi maddi hasarlı trafik kazaları da olabilmektedir. Araç değer kaybı, aracınızın onarımından sonra aracınızın satılırken daha ucuz bir fiyata alıcı bulmasını yani aracınızın 2. el fiyatının düşmesi manasına gelir. Piyasada sizinle aynı marka model ve km’de olan bir aracın değeri sizin kazalı aracınızdan daha yüksek olacaktır. Bu durum sizin aracınızın kazalı olmasından kaynaklanıp, gerçekleşen kaza aracınızın fiyatının düşmesine sebep vermektedir.

Örneğin aracınızın kazasız ikinci el fiyatı 200.000 (iki yüz bin) TL olduğunu var sayarsak, kaza sonrası aracınızı 180.000 (yüz seksen bin) TL’den satmanız durumunda 20.000 TL zararınız olduğu aşikardır. Burada her ne kadar kaza sonrası onarım masrafları sigorta ve kasko tarafından karşılanmış olsa da bu durum aracınızın ikinci el satışında yaşadığınız mağduriyeti gidermez. Peki araç değer kaybı sebebiyle maddi kaybınız nasıl giderilir?

araç değer kaybı tazminatı

Araç Değer Kaybı Tazminatı

Trafik kazasına karışan araçlarda oluşan ikinci el piyasa değerindeki düşüş araç değer kaybı olarak ifade edilmektedir. Aracın ikinci el değerinin düşmesi ve bu sebeple oluşan maddi kaybın telafi edilmesi için değer kaybı tazminatı karşı taraftan talep edilebilmektedir. Araç değer kaybı tazminatı nasıl alınır,değer kaybı tazminatı hesaplanması, araç değer kaybında hukuki süreç nasıl işler konularına değindiğimiz makalemizde bizlere aşağıda yer alan yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Tapu iptal ve Tescil Davası

araç değer kaybı hesaplama, değer kaybı nasıl hesaplanır

Araç Değer Kaybı Hesaplama ( Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır? )

Trafik kazalarında oluşan maddi hasarın yanı sıra, kaza sonrası aracın 2. el piyasa değerinde gerçekleşen maddi kayıpların hesaplanması bir çok değişkene bağlıdır. Yani araç değer kaybı hesaplama işlemi için aracın markası, modeli, kilometresi, kullanım şekli… gibi bir çok unsur incelenerek değer kaybının boyutu belirlenir. Değer kaybının hesaplanmasında belirleyici unsurlar;

  • Aracın markası

  • Aracın Modeli

  • Aracın kilometresi

  • Araçta oluşan hasara ilişkin işlem gören parça sayısı

  • Kaza sonrası değişimi yapılan parçaların araçtaki konumu

  • Kullanılan yedek parçalar

  • Kazasız 2. el araçların piyasa değeri

  • Aracın yetkili serviste tamir görüp görmediği

  • Aracın daha önce kazasının olup olmadığı

  • Aracın expertiz ve tramer kaydı

Trafik Kazasında Kusur Oranı Değer Kaybını Etkiler mi?

Trafik kazalarında kusurlu olmayan veya daha az kusurlu olan araç sahipleri, araçlarında oluşan değer kaybının telafisini talep edebilmektedir. Diğer bir değişle araç değer kaybının talep edilebilmesi için gerçekleşen trafik kazasında kusurlu olmamak veya karşı taraftan daha az kusurlu olmak gerekir. Bu açıdan trafik kazasında kusur oranları araç değer kaybı tazminatını etkiler.

zorunlu trafik sigortası araç değer kaybını karşılar mı

Zorunlu Trafik Sigortası Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

Yaşanılan kazada kusurlu olmayan ya da karşı taraftan daha az kusura sahip olan kişilerin yaşadıkları değer kaybı, zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Kazada kusurlu kişiler için değer kaybının karşılanması için zorunlu trafik sigortası sorumluluk üstlenmez. Kusurlu sürücünün oluşturduğu değer kaybı kasko sigortası tarafından karşılanır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Tahkim Hukukunda İhtiyati Tedbir

sigorta şirketi araç değer kaybı

Sigorta Şirketi Araç Değer Kaybını Karşılamak Zorunda Mı?

Trafik kazasında kusursuz olan aracın sürücüsü aracında oluşan değer kaybının karşılanması adına sigorta şirketine başvuru yaptığı zaman sigorta şirketi 15 gün içerisinde bu kaybı karşılamakla yükümlüdür. Bu yönde yargıtay kararları mevcuttur ve eğer sigorta şirketi bu ödemeyi yapmaz ise hukuki yollara başvurulabilir. Sigorta şirketlerinin bu kaybı karşılamak istememesi durumunda değer kaybı davası açılması gerekir.

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Trafik kazasında kusursuz olan veya daha az kusura sahip kişilerin araçlarında meydana gelen maddi kaybın telafisi sürecinde sigorta şirketinin değer kaybını karşılamaması durumunda araç değer kaybı davası açılması gerektiğini belirtmiştir. Araç değer kaybı davası, hukuki itilafın çözülebilmesi için gerekli olan dava türüdür. Bu noktada aracında oluşan değer kaybının karşılanmasını talep eden kişiler, sigorta şirketine bu yönde dava açabilirler. Bu amaçla dava için gerekli hukuki prosedürlerin doğru yürütülmesi araç değer kaybının tazminini sağlayacaktır.

Araç Değer Kaybı Başvuru Zamanaşımı Süresi Ne Kadar?

Değer kaybı sebebiyle başvuru yapacak olan kişiler için değer kaybının zaman aşımı 2 yıl olmaktadır. Trafik kazasının meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde değer kaybı başvurusu yapılması gerekir.

araç değer kaybı avukatı

Araç Değer Kaybı Avukatı

Hukuk büromuz olarak trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat hususunda deneyimli avukat kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Değer kaybı sürecinde hukuki prosedürlerin etkili ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi yaşanılan maddi kaybın tazmini açısından önemlidir. Bu noktada araç değer kaybı sürecinde bir avukat ile hareket etmek mutlak fayda sağlayan hususların başında gelmektedir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!  Tapu iptal ve Tescil Davası

Araç Değer Kaybı ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden veya iletişim sayfasından sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir